بازی کودکان دبستانی

بازی کودک داخل کلاس

بازی کودک در مدرسه

   بازي هايي كه مي توانيم در كلاس درس با بچه هاي پيش دبستاني و مهدكودك انجام دهيم.همه چيز بستگي به خلاقيت شما دارد. ده نمونه از بازي هاي خلاقانه كودكانه را خدمتتان معرفي مي كنيم.اين بازي هاي باعث افزايش يادگيري حروف الفبا مي شود.

 

 

  • بازیهای الفبایی: اگر تعداد بچه ها از ده نفر کمتر باشد یک دایره درست می کنند به دست یکی از بچه ها یک دستمال می دهیم با یک حرف شروع می کنیم با حرف (ک) دو استان را نام می بریم زمانیکه در حال فکرکردن هستند به ترتیب دستمال را دست به دست می چرخانند اگر قبل از اینکه دستمال به دست او برسد آن استان را بگوید برنده می شود.

 

  • بازی دیگر این که  بچه ها 5 حرف از حروف الفبا را زیر هم نوشته و وقتیکه معلم اجازه شروع را صادر کرد در کنار آن حرفها اسم یک شیء را می نویسند و هر کس زودتر پنج شیء را بنویسد آن شخص برنده می شود. در یک زمان مشخص کسی که سریعتر از همه اسمها را بنویسد آن شخص برنده محسوب می شود.

 

  • اسم نوشتن با حروف: معلم به بچه ها یاد می دهد حرفهایی را که می گویم زیر هم بنویسید. سپس در کنار آنها (گیاه، حیوان،شهر) را بنویسیدو دریک زمان مشخص تمامی آنها را بنویسید هر کس زودتر بنویسد آن شخص برنده می باشد.

 

  • در آوردن صدای حرفها: معلم از اطلاعات عمومی به بچه ها چند کلمه را روی تخته می نوید و بچه ها در دفتر خود، روی کاغذ می نویسند چند کلمه را با فاصله می نویسند مثلا ع، ز، س، ک و... جاخالی می گذارد. هر کس که جای کلمات خالی را زودتر پر کند آن شخص برنده می شود.

 

  • گربه همسایه: 10 الی 15نفری از بچه ها یک دایره درست کرده و می نشینندسر گروه با صدای بلند می گوید (گربه همسایه) از طرف الف یک جمله با (کلمه گربه همسایه) می سازد مثلا گربه همسایه خیلی (پرو) (لوس) (چاق) . نفر بعدی با آن کلمه جمله بعدی را می سازد.

 

  • لیست غذا:معلم از بین بچه ها یکی را انتخاب و از او می پرسد می توانی با حرف پ غذا درست کنی؟ بچه با کمی فکر کردن اگر با حرف حرف پ بتواند غذا را بپزد تشویق می شود و برنده محسوب می شود. مثلا پلو با خورش قیمه یا با کلمه (ق) قورمه سبزی ، همه بچه ها می توانند در این مسابقه شرکت کنند با هم شروع کرده و هرکس که زودتر آن غذا را بنویسد آن شخص برنده می شود و سر آشپز می شود.

 

  • بازی تلگرافی: معلم به بچه ها: ایا می توانید به دوستانتان تلگراف بزنید و خصوصیات تلگراف بزنید و خصوصیات تلگراف بدین گونه می باشد با یک حرفی که به شما می گویم باید با آن تلگراف بزنید مثلا با حرف (الف) از اردبیل اسب آوردم.

 

انواع بازی کودک در مهدکودک

 

  • جمله ام را تمام کن: بچه ها به شکل دایره می ایتند معلم رو به یکی از بچه ها کرده و از او می پرسد. اگر فردا هوا خوب باشد و بچه باید حرف معلم را تمام کند یعنی جمله ناتمام را تمام کند این بازی را معلم با بچه دیگر شروع و همچنان بازی ادامه خواهد داشت.

 

  • هوا، آب، خاک، آتش: یکی را سرگروه انتخاب کرده و به او کی از کلمه های (هوا-آب-خاک-آتش) به او می گوید. بطور مثال، هوا (ابر، هواپیما، باد) اگر بگوید آب (رود، دریا،ماهی) و اگر بگوید خاک (کوه، تپه، راه) و اگر بگوید آتش به همین ترتیب همانند مثالهای بالا باید اسم ببرد اگر اسمهای را که استفاده می کند درست باشد از بازیکن دیگری همین سوالات را می پرسد و بازی ادامه پیدا میکند.

 

  • بچه ها داخل ساک یا یک کلاه وسایل مختلف و متفاوتی می گذارند باید وسایلی را که داخل ساک می گذارتداز جنس شکستنی نباشد. در ضمن آنها را به بچه ها نباید نشان داده در پشت سر نگه می دارند یا رو گذاشته باید از روی صدا تشخیص دهند که چه هستند.