چگونه کودکانمان را برای یادگیری تشویق کنیم

چگونه کودکانمان را برای یادگیری تشویق کنیم؟

 کتاب خواندن کودک و افزایش یادگیری

 1. راهنمایی و حمایت در محیط خانواده بسیار حائز اهمیت است

 2. به فرزند خود کمک کنید برای آموزش و یادگیری نظم و ترتیب داشته باشد:

  بچه ها یک سوم وقت مطالعه را صرف وسایل گمشده خود می کنند بنابراین مهم است که فرزند شما نظم داشته باشد و داشتن زمان و مکان معین برای درس خواندن کودک را برای انجام فعالیتهای درسی شرطی می سازدباید فضای کافی در مکان معین باشد که برایهمه ابزارش جا باشد، مثلا اگر پشت میز آشپزخانه درس می خواند جعبه ای را روی میز قرار دهید تا وسایلش را داخل آن بگذارد. اجازه ندهید چیز بی ربط به درسش را روی میز یا جعبه مذکور قرار دهد.
 3. درس خواندن و انجام تکالیف مدرسه در اولویت باشد:

  در زمانی هم که معلم هیچ تکلیفی در نظر نگرفته ، دانش آموز باید به مرور درسهایی که سنگین است یا ضعف دارد بپردازد. چیزی به اسم تکلیف نداریم وجود ندارد. پایه های اول تا سوم 10 تا 30 دقیقه و پایه های سوم تا ششم 30 تا 60 دقیقه در روز زمان ایده آل آنها برای مطالعه است و بهترین زمان برای مطالعه زمانی است که کودک بالاترین سطح هوشیاری را دارد.
 4.  سبکهای یادگیری:

  برخی برای درس خواندن به سکوت نیاز دارند و بعضی به موسیقی گوش می دهند، محققان نتیجه گرفتند که هر دو حالت می تواند برای دانش آموزان مختلف کارایی داشته باشد البته توجه داشته باشید فقط موسیقی ملایم گوش کنند. اجازه دهید فرزندتان همه روشها را امتحان کند و بهترین را برای خودش انتخاب کند. اما همه دانشمندان روی اصل تمرکز دارند که وقتی تلویزیون روشن است نمی توان مطالعه مفید داشت چون جشمها باید متمرکز باشد.به سبک یادگیری فرزندتان توجه داشته باشید شما ویژگی فرزندتان را می شناسید باید شیوه ی یادگیری او را نیز بشناسید. یادگیرنده های دیداری:بهترین شیوه یادگیری این افراد نگاه کردن به تصاویر است مانند نمودار، شکل، نقشه. یادگیرنده شنیداری: این گروه از طریق شنیدن یاد می گیرند. قبل از مطالعه یک درس از او بخواهید خلاصه درس را بلند برای شما بخواند و درسهای مهم را با صدای بلند بخواند یا شعر بسازد و با یک ریتم در حافظه ثبت کند. یادگیرندگان حرکتی: این گروه نمی توانند آرام بنشینند و درس بخوانند در حین مطالعه راه می روند و جنب و جوش می کنند. درسهای مهم را باه شکل نمایش اجرا کند و برای تمرکز از انگشت اشاره استفاده کنند.
 5. به فرزند خود کمک کنید از مطالعه بیشترین سود را ببرد.

  ایا فرزند شما در بخاطر آوردن دروسی که مطالعه کرده با مشکل مواجه است؟اگر چنین است او باید 5 مرحله موفقیت را انجام دهد:

 

پنج مرحله موفقیت آمیز:

افزایش یادگیری در فرزند قابل توجه پدر مادر ها

1.بررسی

قبل از شروع خواندن متن را به صورت کلی بررسی کنید تا ببینید موضوع متن درباره چیست، تیترها را بخواند و به تصاویر نگاه کند همچنین مقدمه و خلاصه را بخواند

2.طرح سوال

مهمترین سوالات را بداند. می توانید از سوالات پایان درس استفاده کنید یا خودتان سوالاتی را مطرح کنید.

3.خواندن

اکنون می توانید متن درس را به دقت بخوانید و پاسخ سوالات مطرح شده را در حین مطالعه از متن درس پیدا کنید.

4.شرح دادن 

بعد از خواندن هر بخش از او بخواهید نکات مهم و کلیدی را به زبان خودش توضیح دهد.

5.مرور کردن

برای بخاطر سپردن و تحکیم متن خوانده شده ، مرور کردن اهمیت دارد و سپس امتحان بپیرید.

6.راهکارهایی برای حفظ کردن بهتر دروس

1.ابتدا کلیات درس بیاموزد و سپس به جزئیات برسد 2. آنچه را که مشغول خواندنش است برایش معنادار کنید به او نشان دهید که چطور بین موضوع مورد مطالعه و دانسته هایش ارتباط به وجود آورد یا چه ارتباط هایی است. 3. استفاده از تصویر ذهنی، از وی بخواهید یک تصویر از موضوع مورد مطالعه بکشید (مانند قسمتهای مختلف یک گیاه) 4. از فهرست های کوتاه استفاده کند چون فهرست کوتاه را بهتر می توان بخاطر سپرد مثلا اگر 50 مرکز استان را قرار است حفظ کند ان را به 5 دسته 10 تایی تقسیم کند و به نوبت بخاطر بسپارد 

7.تقویت مهارت گوش دادن به کودک

به کودک نشان دهید به شنیدن آنچه که او قصد گفتنش را دارد علاقمند هستید زیرا وقتی او توجه شما را ببیند یاد می گیرد که چگونه به شما و دیگران توجه کند. در گوش دادن مشتاقانه الگوی او باشید زیرا برای کودکان نسبت به بزرگترها مدت زمان بیشتری طول می کشد تا کلمات مناسب برای صحبت کردن را پیدا کنند. طوری به او گوش دهید که نشان دهید به اندازه کافی برای او وقت دارید. بگذارید او بداند درخواست برای توضیح بیشتر هیچ مانعی ندارد. به او یاد دهید هر وقت برای درک موضوعی با مشکل روبرو شد بگوید من متوجه تمیشم.

برای اینکه به کودکتان یاد دهید عقایدش را بیان کند و به دیگران گوش دهد. گفت وشنود خانوادگی داشته باشید، میز شام مکان خوبی برای این کار است. سعی کنید موضوعی را انتخاب کنید که کودک بتواند درباره آن حرف بزند و نظر دهد برای آموزش بهتر ان می توانید یک ظرف روی میز بگذارید سپس اسامی افراد خانواده را روی کاغذهای جداگانه بنویسید و داخل ظرف قرار دهید سپس موضوعی را انتخاب کنید و طبق قرعه هر یک درباره آن موضوع مثلا به مدت 1 دقیقه صحبت کنید و بعد از اتمام وقت باید سکوت کند بدین صورت کودک می آموزد که علاوه بر صحبت کردن باید تحمل گوش دادن را داشته باشد همچنین در پایان می توانید از کودک بخواهید خلاصه صحبتها را به زبان خودش بیان کند. 

 

بازیهایی برای تقویت مهارت گوش دادن

 

بازی تپق زدن اعدا

چند عدد را به فرزند خود بگویید و از او بخواهید آنها را به ترتیب تکرار کند در ابتدا با دو عدد شروع کنید و با آمادگی بیشتر او تعداد اعداد را بالا ببرید.

بازی می خوام برم سفر

می خوام برم سفر یه سیب برمیدارم... بعدی میگه می خوام برم سفر یه سیب و یه لیمو برمیدارم و... همینطور بقیه اعضا یک چیز اضافه می کنند و باید جملات رو کامل بگن

 

8.تقویت مهارت یادداشت برداری در کلاس

هر آنچه روی تابلو نوشته می شود باید یادداشت شود. به سخنان معلم گوش کند و به عباراتی مانند نکته مهم است، چیزی که باید به یاد داشته باشید، مطلب اصلی و... برخی کلمات و عبارات کلیدی را مخفف کند و برای خود یک فهرست داشته باشد مانند فرهنگ لغت  نگهداری کند.

 

9. به کودک کمک کنید تا مهارت درست اندیشیدن را یاد بگیرد

برای این کار می توانید مسائل و موضوعات را مورد پرسش قرار دهید مثلا متعجم چرا چنین اتفاقی افتاد

او را برای نقد کردن چیزهایی که می بیند تشویق کنید.

 

منبع: کتاب نکات اساسی در تشویق و تقویت یادگیری از کریستین آمانسون